Ciekawostki

Średnia długość życia – co to jest?

Średnia długość życia – co to jest?

Żyjemy dłużej, ale nie zawsze w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Nasze codzienne nawyki mogą pomóc nam w zapobieganiu chorobom, przedłużyć naszą długowieczność i dać nam lepsze samopoczucie.

Mimo że na całym świecie wzrosła średnia długość życia, nadal istnieją choroby przewlekłe (takie jak rak czy cukrzyca), które mogą obniżyć jakość naszego życia. Chcemy żyć długo, ale chcemy też żyć ciesząc się dobrym zdrowiem.

Klucz do zachowania zdrowia i młodości może leżeć w tym, jak żyjemy, czyli co jemy, ile się ruszamy lub czy palimy i pijemy. Wiadomo, że 80% chorób sercowo-naczyniowych i 90% cukrzycy przypisuje się czynnikom związanym ze stylem życia.

Najnowsze badania twierdzą, że przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może prowadzić do lepszego samopoczucia, opóźnienia dolegliwości i wydłużenia długowieczności.

Średnia długość życia – co to jest?

Termin „średnia długość życia” odnosi się do liczby lat, których dana osoba może oczekiwać, że przeżyje. Z definicji opiera się to na średniej liczbie lat, jakie żyją członkowie danej populacji w określonym czasie.

Według danych Banku Światowego średnia długość życia podwoiła się we wszystkich regionach świata. Jednak bardzo niewiele osób umrze dokładnie w wieku wskazanym przez średnią długość życia, nawet jeśli wzorce umieralności pozostaną niezmienne.

Również szacunki dotyczące długości życia są miarami statystycznymi i nie uwzględniają przyzwyczajeń danej osoby. Tak więc np. oczekiwania co do średniej długości życia nie są zbyt przydatne dla osoby, która prowadzi niezdrowy tryb życia.

Średnia długość życia

Nie tylko chcemy żyć dłużej. Chcemy żyć lepiej. Naszym życzeniem jest dożycie zdrowych i szczęśliwych lat, bez większych chorób przewlekłych i z dobrą jakością życia.

Badania Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazały, że przestrzeganie zdrowego stylu życia w średnim wieku wiąże się z dłuższym czasem życia pozbawionym głównych chorób przewlekłych (raka, cukrzycy typu 2 czy chorób układu krążenia).

Osoby posiadające pięć zdrowych nawyków (zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, zdrowa waga, niepicie zbyt dużej ilości alkoholu i niepalenie) żyją zdrowiej o ponad dekadę dłużej niż ci, którzy nie stosują tych rutyn. Poznaj więcej kryteriów zdrowego i długiego życia: https://www.pacz.pl/jak-zyc-dlugo-i-cieszyc-sie-doskonalym-zdrowiem

Według badań, 50-letnia kobieta, która ma co najmniej cztery z pięciu zdrowych (lub mało ryzykownych) nawyków, może oczekiwać, że dożyje 84 lat, zanim zapadnie na przewlekłą chorobę. Oznacza to, że ludzie, którzy praktykują te zdrowe nawyki życiowe, nie tylko żyją dłużej, ale żyją lepiej.