Ciekawostki

4 nieznane fakty o wydmach

4 nieznane fakty o wydmach

Dzisiejszy artykuł dotyczy suchego i pylistego, ale fascynującego zjawiska przyrodniczego: wydm. Wydmy piaskowe to wzgórza utworzone przez wiatr. Występują na pustyniach i wzdłuż linii brzegowych we wszystkich kształtach i rozmiarach.

1. Śpiewające wydmy piaskowe

Słynny odkrywca Marco Polo napisał kiedyś o słyszeniu tajemniczych głosów duchów, które odbijają się echem na pustyni Gobi. Ale prawdopodobnie powinieneś wziąć wiele opowieści Polo z przymróżeniem oka. Niemniej jednak wydaje się, że w tej dziwnej opowieści o śpiewających wydmach jest trochę prawdy. Kalifornijscy badacze zaobserwowali, że wydmy śpiewają, dudnią, a nawet „bekają”. Jako przyczynę zidentyfikowali falujące fale sejsmiczne (energia akustyczna o niskiej częstotliwości). Te fale sejsmiczne mogą być wynikiem lawin piaskowych, tworzonych przez podmuchy wiatru lub ludzi.

2. Wciągające wydmy

W 2013 roku 6-letni chłopiec o imieniu Nathan Woessner został prawie wciągnięty w całości przez wydmny. Został wessany do głębokiej dziury w wydmie Mount Baldy w pobliżu jeziora Michigan. Po wielu badaniach odkryto, że te puste tunele musiały powstać po tym, jak martwe drzewa zgniły. Pnie tych drzew pozostawiały dziury w wydmach. Jednak powód, dla którego tunele nie wypełniły się piaskiem i pozostały otwarte po tym, jak drzewa zgniły, wciąż pozostawał tajemnicą. Naukowcy twierdzili ostatnio, że grzyb, który wcześniej pochłonął martwe drzewo, może utrzymywać piasek w miejscu. Zapobiegłoby to ponownemu wypełnieniu niebezpiecznych tuneli piaskiem.

Przeczytaj także: Ruchome wydmy w pobliżu Łeby – ostatni bastion dzikiej natury

3. Szybkie wydmy piaskowe na Marsie

Czy wiesz, że Mars jest pokryty piaskiem i pyłem? Ponieważ atmosfera pozwala na występowanie wiatru, wydmy piaskowe (czasami nieco niebieskawe) są faktycznie bardzo powszechne na Czerwonej Planecie. Należący do NASA łazik Curiosity zdołał nawet wykonać panoramę starożytnych skamieniałych wydm. Naukowcy odkryli również, że wydmy piaskowe na Marsie mogą poruszać się bardzo szybko: Wydmy piaskowe w polu wydmowym Nili Patera mogą przesunąć się o 4,5 metra w ciągu zaledwie 105 dni.

4. Wydmy pustyni Namib

Licząca 55 milionów lat Pustynia Namib jest nie tylko najstarszą pustynią na świecie. Jest także domem dla drugich najwyższych wydm piaskowych na świecie.  Tłumaczenie „Namib” to „rozległe miejsce” lub po prostu „miejsce, gdzie nic nie ma”. Pustynia rozciąga się na atlantyckich wybrzeżach Angoli, Namibii i RPA. To dlatego wielu uważa, że różowe i jaskrawo pomarańczowe wydmy pustyni Namib są najbardziej ikoniczne i spektakularne na świecie. Słynna „Dune 7” w pobliżu Walvis Bay ma około 380 metrów (1256 stóp) wysokości.