Ciekawostki

6 alternatywnych terapii, dzięki którym zadbasz o swoje samopoczucie

6 alternatywnych terapii, dzięki którym zadbasz o swoje samopoczucie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) popiera stosowanie terapii konwencjonalnych i alternatywnych „gdy udowodniono, że są one przydatne dla pacjenta i stwarzają minimalne ryzyko”. Oto 6 rodzajów terapii alternatywnych, o których powinieneś wiedzieć.

Akupunktura

Jest to jedna z alternatywnych terapii o tysiącletniej tradycji, gdyż jej początków należy szukać w tradycyjnej medycynie chińskiej. Akupunktura polega na stosowaniu drobnych igieł w określonych punktach ciała w celu łagodzenia i leczenia różnego rodzaju bólu. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod na zmniejszenie bólu pleców czy głowy. Korzyści z akupunktury są tak duże, że 90% służb medycznych w Wielkiej Brytanii i 70% w Niemczech włącza akupunkturę jako metodę leczenia schorzeń.

Refleksologia

Refleksologia polega na stosowaniu masażu określonych obszarach stopy w celu leczenia różnych problemów zdrowotnych. Czy wiesz, że różne narządy, układy w organizmie są reprezentowane na stopie poprzez określone punkty? Ta alternatywna terapia może być skuteczna w celu poprawy dolegliwości, takich jak nadciśnienie, zaparcia, retencja płynów lub nawet w celu kontrolowania stresu i niepokoju.

Aromaterapia

Czy wiesz, że zapach wanilii powoduje relaks, a zapach owoców cytrusowych pomaga nam poczuć się bardziej rozbudzonym? To jest właśnie moc aromaterapii. Ta alternatywna terapia wykorzystuje związki aromatyczne do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego danej osoby. Dowiedz się więcej o aromaterapii tutaj!

Reiki

Jest to pseudoterapia pochodzenia japońskiego. Łagodzi niektóre choroby poprzez przekazywanie energii za pomocą rąk. Reiki działa dogłębnie, atakując korzeń fizycznego lub emocjonalnego problemu, aby uzdrowić wzorzec zachowania, który powoduje brak równowagi w organizmie. Ta alternatywna terapia może być stosowana w celu uwolnienia emocji, zwiększenia energii, ożywienia ciała, promowania relaksu lub wyeliminowania stresu.

Fitoterapia

Kto nie korzystał do rumianku na problemy z trawieniem? Jak zapewne dobrze wiesz, stosowanie roślin leczniczych jest bardzo przydatne w leczeniu dolegliwości i chorób. Fitoterapia wykorzystuje zioła jako alternatywną formę leczenia dla leków lub w wielu przypadkach jako uzupełnienie. Rośliny lecznicze mogą być podawane w postaci naparów lub kapsułek, aby uzyskać korzyści z ich aktywnych składników. Jest to jedna z najpopularniejszych terapii alternatywnych.

Osteopatia

Inną alternatywną terapią jest osteopatia. Jest to metoda, która wykorzystuje masaż w leczeniu chorób. Jest wskazana przy problemach z plecami i szyją, które mogą prowadzić do niepokoju, migreny i bólów głowy. Leczy również schorzenia oczu i uszu.