Gry

Wypłaty w blackjacku – RTP i przewaga kasyna

Wypłaty w blackjacku – RTP i przewaga kasyna

Blackjack od długich lat bawi hazardzistów na całym świecie, oferując znakomite doznania z gry i w niejednym przypadku ogromne wygrane. Jednak grając w blackjacka, należy mieć na uwadze RTP i przewagę kasyna. Są to jedne z najważniejszych czynników w blackjacku, których zrozumienie może znacznie zwiększyć nasze szanse na wygraną.

Jak działa przewaga kasyna w blackjacku

Powiedzmy, że siadamy i gramy przy stole do blackjacka online 3:2. Stawiamy 10 EUR na rozdanie, a następnie trafiamy blackjacka. Krupier ma tylko 14. Otrzymujemy wypłatę w wysokości 3:2 za swój zakład w wysokości 10 EUR. Ażeby dokonać obliczeń, dzielimy trzy przez dwa i mnożymy przez wielkość zakładu. W tym przypadku – 1,5 x 10 EUR = 15 EUR.

A teraz ten sam przykład, z tym że tutaj graliśmy przy stole do blackjacka online 6:5. Otrzymujemy wypłatę 6:5 za ten sam zakład w wysokości 10 EUR. Ażeby dokonać obliczeń, dzielimy sześć przez pięć i mnożymy przez wielkość zakładu – 1,2 x 10 EUR = 12 EUR.

Oznacza to, że za każdy wygrany blackjack przy stole oferującym wypłaty 3:2 zarabiamy 3 EUR więcej na postawione 10 EUR. Odpowiada to 30% różnicy, co na dłuższą metę jest znaczącą kwotą.

Jeśli chodzi o przewagę kasyna w blackjacku, powinniśmy również uważnie przyjrzeć się zasadom podwajania. Jeśli zasady mówią, że możemy podwoić tylko ręce o wartości 10 lub 11, wówczas przewaga kasyna wzrasta o 0,25%. Przewaga kasyna wzrasta też w zależności od liczby talii. Im więcej talii w blackjacku, tym większa przewaga kasyna – ze względu na większą liczbę zmiennych kart w bucie krupiera.

Istnieją też inne zasady w blackjacku, które mogą zmniejszyć przewagę kasyna. Rzućmy okiem na te inne reguły oferowane przy niektórych stołach i jak mogą one zwiększyć szanse na wygraną:

  • Krupier pasujący na miękkiej 17 – dodatkowe 0,22% do przewagi gracza.
  • Wczesne poddanie się – dodatkowe 0,60% do przewagi gracza.
  • Ponowne rozdzielanie asów – dodatkowe 0,04% do przewagi gracza
  • Późna kapitulacja – dodatkowe 0,02% do przewagi gracza.

Nawet jeśli znajdziemy stół tylko z jedną lub dwiema takimi zasadami, w dalszym ciągu zwiększymy szanse na wygraną. Ponadto, grając w kasynach online, warto też zgarniać bonusy bez depozytu, dzięki którym możemy powalczyć o prawdziwe wygrane za pieniądze kasyna.

Ważne jest również, aby przy niektórych stołach do blackjacka brać pod uwagę zakłady dodatkowe. I chociaż zakłady poboczne mogą oferować coś innego niż norma, mogą też mocniej zachwiać przewagą kasyna.

21+3

Zakład poboczny 21+3 pojawił się po raz pierwszy na stołach do blackjacka w Las Vegas Hilton w 2001 roku. Został wypłacony na podstawie dwóch pierwszych kart i wartości odkrytej karty krupiera. Przewaga kasyna w tym zakładzie pobocznym rozgrywanym przy użyciu czterech, sześciu i ośmiu talii wynosi odpowiednio 4,24%, 3,24% i 2,74%.

Perfect Pair

Zakład boczny Perfect Pair pozwala obstawiać prawdopodobieństwo, że nasza ręka będzie taka sama jak ręka krupiera. Idealna para ma miejsce, gdy nasze dwie karty mają tę samą wartość i kolor (pik, trefl, serce, karo). Natomiast kolorowa para ma miejsce, gdy nasze dwie karty mają tę samą wartość i kolor (czarny lub czerwony). Para czerwono-czarna ma miejsce, gdy nasze dwie karty mają tę samą wartość, niezależnie od koloru.

Jeśli trzy z czterech kart rozdanych nam i krupierowi mają tę samą wartość i kolor, wygrywamy maksymalną wypłatę 100:1. Przewaga kasyna w tym zakładzie pobocznym przy użyciu czterech, sześciu i ośmiu talii wynosi odpowiednio 21,50%, 12,54% i 8,05%.

RTP i odmiany blackjacka

Jak już wspomnieliśmy, przewaga kasyna w blackjacku różni się w zależności od zasad i oferowanych zakładów dodatkowych. Dlatego teraz przyjrzymy się niektórym z najpopularniejszych wariantów blackjacka i dostępnym procentom zwrotu dla gracza (RTP):

European Blackjack (99,38% RTP)

European Blackjack używa od dwóch do ośmiu talii po 52 karty. Gracze otrzymują tutaj dwie odkryte karty, a krupier otrzymuje jedną kartę odkrytą. Zakryta karta jest rozdawana na początku tury krupiera, po podjęciu decyzji przez wszystkich graczy.

Progressive Blackjack (56,10% RTP)

Progressive Blackjack rozgrywany jest jak klasyczna gra w blackjacka. Stoły do ​​progresywnego blackjacka zawierają jedną unikalną cechę – zakład dodatkowy, który należy postawić, aby mieć szansę na wygranie progresywnego jackpotu.

Blackjack Switch (99,42% RTP)

Jest to dzieło pioniera gier karcianych Geoffa Halla. Gracze mogą tutaj przełączać się między dwiema parami kart. Wypłata za blackjacka wynosi 1:1, a nie 3:2. Natomiast krupier automatycznie wygrywa rozdanie, mając blackjacka, niezależnie od tego, czy trafiliśmy blackjacka przed zmianą karty.

Spanish 21 (99,60% RTP)

Spanish 21 używa do gry od sześciu do ośmiu talii kart i wszystkie karty o wartości 10 są usuwane z gry. Krupier zmuszony jest tutaj spasować na miękkiej 17. Ponadto, można korzystać ze spóźnionego poddania i ubezpieczenia.

Free Bet Blackjack (98,96% RTP)

Jest to kolejny wariant blackjacka opracowany przez Geoffa Halla. Free Bet Blackjack pozwala graczom za darmo podwajać stawkę i rozdzielać. Kompromis polega na tym, że jeśli krupier trafi do 22, wszystkie zakłady liczą się jako push.