Porady

Najlepsze zioła lecznicze

Najlepsze zioła lecznicze

Rumianek

Królowa herbat ziołowych, rumianek jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej stosowanych ziół leczniczych w leczeniu i zmniejszaniu bólu i dyskomfortu w przewodzie pokarmowym. Ma również działanie rozluźniające i przeciwzapalne, co czyni go użytecznym w leczeniu bólów mięśni i głowy. Ma również właściwości antybakteryjne, co oznacza, że jest również stosowany do oczyszczania ran, lub jako płyn do płukania jamy ustnej.

Rozmaryn

Rozmaryn jest przyprawą powszechnie stosowaną w naszych kuchniach, a także kolejnym ziołem o ważnych właściwościach leczniczych. Roślina ta, bogata w przeciwutleniacze i zawierająca wiele składników niezbędnych dla zdrowia, pomaga opóźnić starzenie się i śmierć komórek spowodowaną przez wolne rodniki, a także wspomaga koncentrację i wydajność, łagodzi i przyspiesza powrót do zdrowia po problemach z układem oddechowym lub pokarmowym (w tym ułatwia wydalanie gazów), ułatwia menstruację i zwiększa poziom energii.

Szałwia

Innym znanym ziołem leczniczym jest szałwia, która pomimo przeciwwskazań dla osób z problemami nerek lub matek karmiących, oraz toksyczności w dużych ilościach, ma właściwości antybiotyczne i antyseptyczne, zmniejsza biegunkę i glikemię, pobudza apetyt i zwiększa energię oraz pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból jelit. Ma również działanie rozluźniające mięśnie=.

Mięta

Prawdopodobnie każdy z nas używa mięty w kuchni. Mięta to roślina, która jest często wykorzystywana w produktach leczniczych. Odkryto, że oprócz właściwości moczopędnych, ułatwia funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby, a także działa przeciwzapalnie, ma właściwości przeciwkaszlowe, przyczynia się do syntezy potu, ma właściwości przeciwbólowe, oraz pobudzające i aktywujące. Więcej szczegółowych informacji o mięcie pod adresem: https://www.wokolnatury.pl

Valerian

Zioło szczególnie znane ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących, podobne do kwiatu lipy. Ułatwia zasypianie i jest szczególnie stosowane przez osoby cierpiące na bezsenność. Relaksuje i uspokaja, zmniejszając jednocześnie dolegliwości takie jak bóle głowy, bóle mięśni, czy arytmia serca . Ma również działanie przeciwzapalne.

Koper włoski

Roślina ta, szeroko stosowana w kuchni, ma również interesujące właściwości lecznicze. Po pierwsze, stwierdzono, że pomaga w leczeniu problemów trawiennych, takich jak uczucie ciężkości lub zaparcia. Ma również działanie przeciwskurczowe na poziomie trzewnym, a także moczopędne i zmniejszające retencję płynów. Chociaż nie są one jedyne, inne istotne właściwości to przyczynianie się do obniżenia ciśnienia krwi, lub wsparcie w regulacji cyklu miesiączkowego.